Błędy biznesowe

Inwestowanie pieniędzy po polsku

Inwestowanie pieniędzy po polsku
kosztorys naprawy samochodu www.cersanitrodzinnezakupy.pl Firma agro.io świadczy swoje usługi zgodnie ze standardami

Polska jako kraj, który dopiero w latach dziewięćdziesiątych przeszedł transformację ustrojową, otworzył rynek, sprywatyzował państwowe spółki i uruchomił giełdę, ma jeszcze wiele zaległości do nadrobienia. W USA obywatele już w połowie XX wieku masowo inwestowali swoje prywatne oszczędności na giełdzie, w funduszach inwestycyjnych czy na lokatach. W Polsce stosunkowo od niedawna mówi się o konieczności motywowania ludzi do odkładania i pomnażania własnych oszczędności. W Polsce jedną z pierwszych firm, które zdecydowały się pomóc Polakom w lokowaniu ich oszczędności i doradzaniu inwestycyjnym, był Pioneer.

Dzisiaj jest to klasyczny przykład Funduszu Inwestycyjnego Otwartego. W roku 1992, a więc na samym początku drogi Polski do całkowicie konkurencyjnej liberalnej gospodarki, był to Pierwszy Polski Fundusz Powierniczy. Idea obu tych tworów jest dokładnie taka sama – wspólne inwestowanie kapitału w te mechanizmy, które osoby decyzyjne uważają za najkorzystniejsze. Oczywiście idea wspólnego inwestowania sięga już XVIII-wiecznej Holandii, gdzie zamożni kupcy i mieszczanie wspólnie inwestowali pieniądze w ten sam biznes.

Dzisiaj Pioneer FIO realizuje te założenia – oczywiście zwykli uczestnicy funduszu nie podejmują kluczowych decyzji, np. W zakresie składu pakietów konkretnych subfunduszy. Może jednak swobodnie wybrać jeden z kilkunastu lub kilkudziesięciu przygotowanych przez analityków funduszu proponowanych pakietów strukturyzowanych. Wybór zależy więc od klienta, ale mechanizmami ekonomicznymi zajmują się doświadczeni analitycy.

.